You are here

OKLAHOMA MINING COMMISSION

The State Legislature abolished the State Mining Board and replaced it with the Oklahoma Mining Commission.  This nine-member board, which held it's first meeting in January 1986, is the policy-determining body of the Department of Mines and sets forth the broad plans and programs of the Department.

The Commission members are appointed by the Governor and subject to approval by the Senate for seven (7) year staggered terms.  The membership of the Commission consists of one person with experience in each of the following fields: engineering or geology, labor or worker's safety, agriculture or soil conservation, transportation, economic development or banking, public utilities, natural resources, and two persons selected at large.

The Commission also selects the Director of the Oklahoma Department of Mines.  The Commission maintains its office in Oklahoma City at the main office of the Oklahoma Department of Mines.

Oklahoma Mining Commissioners

George Matthews
Position #1:
Engineering/Geology
Term Ends: 1/1/2022
[email protected]
405-522-9213

Kurt Klutts, Chairman
Postion #2:
Labor/Workers' Safety
Term Ends: 1/1/2024
[email protected]
405-522-9214

Joshua Haven
Position #3:
Agriculture/Conservation
Term Ends: 1/1/2027
[email protected]
405-522-9215

B. David Donoley
Position #4:
Transportation
Term Ends: 1/1/2027
[email protected]
405-522-9216

Eddie Fields
Position #5:
Banking/Economic Development
Term Ends: 1/1/2028

Tommy Caldwell
Position #6:
Public Utilities
Term Ends: 1/1/2026
[email protected]
405-522-9218

John J. Curtis, Vice Chairman
Position #7:
Natural Resources
Term Ends: 1/1/2028
[email protected]
405-522-9219

Matthew Mercer
Position #8:
At-Large
Term Ends: 1/1/2023
[email protected]
405-522-9220

Mark A. Helm, Secretary
Position #9:
At-Large
Term Ends: 1/1/2025
[email protected]
405-522-9221